سرماخوردگی

سرماخوردگی یک بیماری عفونیست و احتمال گسترش و آسیب به نقاط حیاتی بدن را دارد . حدود ۲۰۰ نوع ویروس میتواند باعث شود افراد دچار این بیماری شوند ولی در اکثر موارد راینو ویروسها ناقل این بیناری هستند.
معمولا بزرگسالان در طول یک سال بین ۲ تا ۴ بار و کودکان بین ۶ تا ۸ بار با این بیماری مواجه میشوند.
ویروس سرماخوردگی معمولا از طریق چشم، بینی و دهان وارد بدن میشود و علائم آن بین ۷ تا ۲۰ روز در بدن میماند.

علائم سرماخوردگی شامل: سردرد، آبریزش یا مسدود شدن بینی، عطسه، سرفه، تب بالا، بدن درد و گلو درد میباشد.
باور غلطی که در مورد این بیماری وجود دارد این است که بودن در آب یا هوای سرد باعث سرماخوردگی میشود در حالی که این باور غلط است. آب و هوای سرد باعث سرماخوردگی نمیشود ولی عمدتا ویروس هایی که باعث سرماخوردگی میشوند در آب و هوای سرد بیشتر هستند به همین دلیل در فصول سرد میزان سرما خوردگی بیشتر است.

روش های زیادی برای درمان سرما خوردگی بصورت خانگی وجود دارد که به اختیار در این مقاله به بخشی از آنها اشاره میکنیم:

 • سیر:
  سیر سبب تقویت سیستم ایمنی بدن میشود و به بدن کمک میکند که بهتر با این ویروس مقابله کند. ضمن اینکه سیر باعث باز شدن مجازی تنفسی و دفع سموم میشود.
 • عسل:
  آنزیم های موجود در عسل باعث میشود اثرات این ویروس سریعتر از بین برود و همچنین مسکن بسیار قوی برای گلو درد میباشد.
 • زنجبیل و دارچین:
  زنجبیل و دارچین بخاطر خاصیت ضد ویروسی و ضد التهابی که دارد میتواند در درمان این بیماری نقش موثری داشته باشد. سینامالدئید موجود در پوست دارچین بشدت باعث از بین رفتن اثر واینو ویروسها میشود و درمان سرماخوردگی را ساده تر میکند همچنین هم زنجبیل و هم دارچین بخاطر خاصیت مسکنی که دارد میتواند از بدن درد هنگام سرماخوردگی جلوگیری کند.
 • پیاز قرمز:
  این نوع پیاز بخاطر آنتی اکسیدان کورستین که دارد بدن را در برابر ویروس ها مقاوم میکند و باعث جلوگیری از سرماخوردگی میشود و اثرات انرا کاهش میدهد. توصیه میشود این پیاز را خرد کرده و با عسل مخلوط کنید و بعد از ۱۰ تا ۱۵ ساعت آنرا میل کنید. ۵لیموترش: لیموترش بخاطر دارا بودن میزان زیادی ویتامین c برای درمان سرماخوردگی مفید است. ویتامین c یا همان اسید اسکوربیک باعث تقویت سیستم ایمنی بدن میشود از همین رو توصیه میکنیم لیموترش را با عسل دارچین و رنجبیل و آب ولرم مخلوط کرده و به فاصله زمانی ۲ ساعت در طول روز استفاده کنید.

یادتان باشد برای بهبود سرماخوردگی نیاز است که مواردی را رعایت کنید؛

استراحت کردن: به بدن اجازه دهید که توان کافی برای مقابله با ویروس ها را داشته باشد. هنگام سرما خوردگی از فعالیت بیش از حد اجتناب کنید.

ویتامین d: بدن شما برای تقویت سیستم بدنی تیاز به ویتامینd دارد. برای تامین آن سعی کنید در معرض نور آفتاب قرار بگیرید

تامین روی و ذخیره کردن آن: سعی کنید در رژیم غذایی خود از غذاهایی استفاده کنید که حاوی روی است. خوراکی هایی مانند دانه های کدو تنبل، اسفناج و کاکائو

دمنوش زنجبیل نیوشا
دمنوش دارچین نیوشا
دمنوش لیمو نیوشا