خواص گزنه

گیاه گرنه یکی از گونه های خانواده اورتیکا است که با نام اورتیکا دیوئیکا در دنیا شناخته می شود و تقریبا در همه قاره ها یافت می شود.
ریشه و برگ این گیاه خواص متفاوتی دارند.

ریشه آن بصورت قرص، کپسول، چای، شربت و عصاره در همه جای دنیا یافت می شود. البته برخی از افراد و فرهنگ ها از گزنه در تهیه غذا نیز استفاده می کنند تا به سلامت بدنشان کمک کنند.

از عصاره روغن این گیاه برای درمان های موضعی نیز استفاده می شود اما از آنجا که روغن این گیاه بسیار قوی است آن را با روغن هایی مانند روغن بادام ترکیب می کنند تا رقیق شود و بعد مورد استفاده قرار می دهند.

توجه داشته باشید که برخی از گونه های گزنه در ساق و برگشان دارای کرک های بلندی هستند که حاوی مواد شیمیایی مانند هیستامین، فورمیک اسید و … می باشند که اگر با پوست برخورد کند آن را به بدن منتقل می کنند و باعثت سوزش و خارش می شوند. این مواد شیمیایی فقط با جوشاندن برگ و ساقه گیاه خارج می شود و خواص مفید آن نمایان می شود.

گزنه از جمله گیاهانی است که خواص بسیار زیادی دارد و در سلامت کلی تاثیر شگرفی دارد.
از جمله خواص آن میتوان به سم زدایی، افزایش سلامت بخصوص در زنان و کمک به بارداری، بهبود گردش خون، تقویت، تقویت کلیه و مجاری ادراری، ضد التهاب بودن، تقویت استخوان و درمان دردهای عضلانی و مفاصل، درمان مشکلات تنفسی، سلامت قلب، بهبود پروستات، مراقبت از پوست و رفع التهابات پوستی، از بین بردن حساسیت های فصلی و دائمی، بالا بردن سیستم ایمنی بدن و تقویت گوارش اشاره کرد.

این نکته را در نظر داشته باشید که معجزه آسا بودن این گیاه میتواند بسیار خطر ناک باشد و موجب تداخل با برخی مشکلات و بیماری ها شود. پس مراقب باشید که بدون مشاوره به هیچ عنوان از این گیاه استفاده نکنید.

دو محصول مرتبط با گزنه نیوشا
چای گزنه و برگ زیتون کیسه ای نیوشا
دمنوش شنبلیله و گزنه و گشنیز